Uwaga na kule włosowe!!!

Szanowni Państwo,

Poniższe video zamieszczamy ku przestrodze i aby zwrócić uwagę na poważny problem zwierząt długowłosych. Długotrwałe wylizywanie sierści może doprowadzić do tworzenia trichobezoarów czyli kul włosowych, które jak widać na filmie mogą całkowicie zatkać dowolną część przewodu pokarmowego i spowodować realne zagrożenie życia dla naszych ukochanych czworonogów.
Bohater przypadku pojawił się u nas parę dni wcześniej z objawami ogólnego osłabienia, braku apetytu a także problemów z wypróżnianiem się. Wykonane badanie RTG potwierdziło wypełnienie przewodu pokarmowego, niereagujące na standardowe leczenie. Podczas zabiegu wyciągnięto z żołądka ‚winowajcę’, który skutecznie uniemożliwiał przyjmowanie pokarmu przez zwierzę.
Pamiętajmy jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy wziąć pod uwagę, że dla zwierząt (zwłaszcza kotów) wylizywanie się jest naturalną metodą pielęgnacji. Aby zneutralizować szkodliwe następstwa tego behawioru możemy podawać naszym milusińskim specjalne preparaty, które zapobiegają gromadzeniu się ‚kłaczków’ w brzuchu kota czy psa.
W ofercie naszej przychodni znajdziecie Państwo tego rodzaju suplementy diety (pastę, proszek lub specjalną karmę). Innym sposobem na uniknięcie problemu może być systematyczne wyczesywanie zwierzęcia.